Exchange Server 2010 on Windows Server 2008 R2

این پست به شما چگونگی راه اندازی و آماده کردن یک سرور ایمیل توسط Microsoft Exchange Server 2010 در ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 (64 بیتی) را نشان خواهد داد. نسخه های Exchange Server جدیدتر ممکن است از این یکی متفاوت باشند اما برای شروع به اندازه کافی کمک خواهد کرد. همچنین توصیه میشود اگر اولین بارتان است، بهتر است این کار را بر روی برنامه های ماشین مجازی مانند VirtualBox یا VMware انجام دهید.

مراحل پیش رو:

 • نصب ویندوز سرور
 • تنظیم آدرس آی پی استاتیک (ثابت)
 • اضافه کردن نقش Active Directory Domain Services
 • اضافه کردن نقش Active Directory Lightweight Services
 • اضافه کردن نقش Web Server (IIS)
 • اضافه کردن ویژگی Windows Process Activation Service
 • اضافه کردن ویژگی PowerShell
 • یک ویژگی که نباید در سرور نصب شده باشد.
 • فعال سازی سرویس TCP Port Sharing
 • نصب پکیج Office System Converter
 • نصب Exchange Server
 • اضافه کردن کاربران جدید برای ایمیل
 • فعال سازی ماژول ضد اسپم
 • تست ایمیل و تقویم کاربران

 

گام اول – نصب و تنظیم ویندوز سرور

در ابتدا شما نیاز به نصب ویندوز سرور دارید سپس فعال سازی آن را انجام دهید. برای آشنایی با روند نصب و فعال سازی مطالب فراوان و گوناگونی وجود دارند، پس اینجا به جزئیاتش نمیپردازیم. بنابراین بیایید با یک پیکربندی ساده و در عین حال مهم شروع کنیم. هر کامپیوتر سرور بایستی یک آدرس آی پی (IP) استاتیک (نوع آی پی اهمیتی ندارد) برای خود داشته باشد، پس با رفتن به مسیر “Control Panel > Network and Sharing Center > Change Adapter Settings” و با کلیک راست کردن برروی اتصال مورد نظر، گزینه Properties را انتخاب کنید. همانگونه که در تصویر نیز مشاهده میکنید، برروی IPv4 جفت کلیک کنید تا پنجره مورد نظر باز شود و آی پی های مورد نظر خود را وارد کنید.

گام دوم – اضافه کردن نقش های مورد نیاز

الف) اضافه کردن نقش Active Directory Domain Services

Exchange Server برای کارکدن به دامنه نیاز دارد. دامنه شما می تواند معتبر یا نامعتبر باشد اما در هر حال مهم ترین چیز کنترل کننده دامنه است. بنابراین با نصب Active Directory Domain Services و پیکربندی آن، ما کنترل کننده دامنه را بر روی سرور خواهیم داشت.

ابتدا Server Manager را بازکرده و بر روی گزینه Add Role کلیک کنید. در پنجره باز شده روی Next کلیک کنید و مورد Active Directory Domain Services را از لیست تیک بزنید.

یک پیام ظاهر شده و از شما میخواهد که دات نت فریم ورک را نصب کنید، این کار با کلیک بر روی دکمهAdd Required Features بصورت اتوماتیک انجام خواهد شد.

مراحل نصب را بصورت کاملا ساده و صرفا با کلیک پیش ببرید و منتظر نصب شدن آن بمانید. در انتها پیامی مطابق با عکس زیر خواهید دید که نشان میدهد نصب نقش مورد نظر با موفقیت به اتمام رسید. اگر با پیامی غیر از این مواجه شدید باید پیکربندی سرور خود را بررسی کنید.

حال با وجود اینکه نصب تمام شده، هنوز پیکربندی مربوط به این نقش باقی مانده است. اگر دقت کنید یک پیام خطا در صفحه اصلی Server Manager ایجاد شده است. پس برروی آن کلیک کنید.

در این صفحه ی جدید پس از پیدا کردن گزینه Installation Wizard برروی آن کلیک کنید تا روند پیکربندی بسیار ساده و سریع صورت بگیرد.

هنگامی که ویزاردی مانند تصویر زیر نمایان شد، تنها نیاز است تا چند مورد کوچک را وارد کنیم، باقی مراحل فقط با کلیک برروی Next پیش خواهد رفت.

هنگامی که به این صفحه رسیدید، گزینه Create a new domain in a new forest را انتخاب کنید.

و در صفحه Root Domain، دامنه خود را به آن بدهید. همچنین میتوانید یک دامنه لوکال یا همان نامعتبر به آن بدهید.

در صفحه Options نیز اطمینان حاصل کنید که حتما تیک گزینه DNS server فعال باشد. سپس با کلیک کردن پیاپی دکمه های Next و در صفحه Password، رمز عبور دلخواه خود را وارد کنید. به یاد داشته باشید این رمز عبور، همان رمز عبور شما برای ورود به ویندوز سرور نیست و کاملا مجزا میباشد.

منتظر باشید تا پیکربندی به اتمام برسد (ممکن است کمی زمان بر باشد)، سپس از شما خواهد خواست سرور را ریستارت کنید.

ب) اضافه کردن نقش Active Directory Lightweight Directory Services

اکنون زمان نصب نقش دوم فرا میرسد. مراحل نصب نقش دقیقا همانند مراحلی است که در نصب نقش پیشین مشاهده کردید.

در پایان پیام اتمام نصب با موفقیت مطابق عکس زیر خواهد بود.

ج) اضافه کردن نقش Web Server (IIS)

Exchange Server یک رابط کاربری تحت وب در خود فراهم کرده است. این رابط که OWA یا همان Outlook Web App نام دارد، برای دسترسی کاربران به حساب خود و کار با ایمیل و دیگر امکانات است. پس برای مدیریت این رابط کاربری، IIS بعنوان یک وب سرور مورد نیاز خواهد بود.

مطابق مراحل نصبی قبل مجددا طی همان فرایندها به نصب IIS میپردازیم.

در صفحه بعدی دقت کنید، علاوه بر موارد تیک خورده و ضروری، بایستی چند مورد را نیز خودمان تیک زده و انتخاب نماییم. این موارد که در تصویر نیز مشاهده میشود، عبارتند از:

 • Security – Basic Authentication
 • Security – Windows Authentication
 • Security – Digest Authentication
 • Performance – Dynamic Content Compression
 • Management Tools – IIS 6 Management Compatibility (include all items)

در نهایت تصویر نصب موفقیت آمیز چنین خواهد بود و اینجا گام دوم به پایان میرسد.

گام سوم اضافه کردن ویژگی های مورد نیاز

الف) اضافه کردن ویژگی Windows Process Activation Service

این بار پس از باز کردن Server Manager گزینه Add features را پیدا کرده و کلیک کنید.

مانند تصویر پس از پیدا کردن Windows Process Activation Service در لیست، آن را تیک نزنید، بلکه روی علامت مثبت کنار کلیک کنید تا زیر بخش ها را نمایش دهد و فقط دو مورد Process Model و Configuration APIs را تیک بزنید. مثل تمامی مراحل قبلی منتظر اتمام نصب و مشاهده پیام موفقیت آمیز بودن نصب باشید.

ب) اضافه کردن ویژگی Windows PowerShell

برای آخرین بار سراغ همان پنجره افزودن ویژگی ها رفته و این بارWindows PowerShell Integrated Scripting Environment (ISE) را از لیست انتخاب کنید. این ویژگی بدلیل آنکه Exchange Server در خود یک محیط Command-line دارد، مورد نیاز است، در غیر اینصورت هنگام نصب Exchange Server خطا مشاهده خواهید کرد.

ج) یک ویژگی که نباید نصب شود!

تا به اینجا تمامی سرویس هایی که مورد نیاز بودند، نصب شدند. حال از این پس به سراغ پیکربندی و شروع نصب Exchange Server خواهیم رفت. تنها نکته مهم آن است که SMTP مربوط به ویندوز سرور نباید نصب شود، زیرا Exchange Server از SMTP یکپارچه ی خود استفاده میکند. در تصویر زیر تمامی نقش ها و ویژگی های مورد نیاز و نصب شده نشان داده شده است.

گام چهارم فعال سازی سرویس TCP Port Sharing

TCP Port Sharing سرویسی است که Exchange Server از آن برای ارتباطات خود و تبادل اطلاعات استفاده میکند. این سرویس از قبل بطور آماده در ویندوز سرور ها نصب شده است ولی نیاز به فعال سازی دارد. لذا با زدن دو دکمه ی Windows+R پنجره Run را باز کرده و عبارت “services.msc” را وارد نمایید.

پس از باز شدن پنجره ی سرویس ها، در لیست بدنبال Net.TCP Port Sharing Service بگردید و سپس از منوی کلیک راست، گزینه Properties را کلیک کنید. ابتدا مد شروع آن را روی Automatic قرار داده و Apply کنید. سپس دکمه Start را کلیک کنید تا فعال شود.

گام پنجم – نصب پکیج Office System Converter

این برنامه بمنظور تبدیل انواع داده ها بین نسخه های مختلف آفیس خصوصا نسخه های قدیمی که اکثر نماد ها و کاراکتر های غیر اسکی را پشتیبانی نمیکنند، مورد نیاز است. و همینطور به برنامه Microsoft Outlook کمک میکند تا محتوای ایمیل ها و تقویم ها را براساس اندیس گذاری، با سرعت بیشتری دریافت کند. برای نصب آن، وارد این لینک شده و نسخه مورد نظر خود را دانلود و نصب نمایید.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=20109

گام ششم نصب Exchange Server

بیایید وارد روند اصلی شویم! در ابتدا پس از باز کردن Setup باید بسته زبان هایی که میخواهید نصب شوند، انتخاب کنید. اگر زبان های زیادی برایتان اهمیت ندارد و صرفا زبان هایی مانند انگلیسی و فارسی را میخواهید، کافیست پکیج داخل DVD را برای نصب انتخاب کنید.

سپس وارد نصب Exchange Server میشویم. در صفحه ی سوم پس از قبول توافقنامه، از شما خواهد پرسید که آیا تمایل دارید در آینده خطا های رخ داده را گزارش کنید؟ این امکان برای پیشرفت و بهینه سازی خود برنامه توسط سازندگان آن است و اگر تمایلی ندارید بهتر است گزینه No را انتخاب کنید تا بعدا درگیر آن نشوید.

صفحه بعدی مربوط به نام سازمان شما است. اینجا می توانید نام دلخواه خود را وارد کنید. تنها به یاد داشته باشید با وجود اینکه این نام برای Exchange Server مهم نیست اما بعدا نمیتوان آن را تغییر داد.

اگر کاربرانی خواهید داشت که از برنامه Outlook 2003 استفاده میکنند، در صفحه بعدی (عکس زیر) گزینه Yes را انتخاب کنید. همچنین اگر در این رابطه مطمئن نیستید، بهتر است همان گزینه Yes را انتخاب نمایید. در غیر این صورت لازم نیست و No را بزنید.

همانطور که قبلا نیز گفته شد Exchange Server یک رابط وب برای کاربران به منظور دسترسی به حساب هایشان دارد. این مورد در ویندوز سرور توسط تعریف دامنه انجام شد. حال ما باید آن دامنه یا زیر دامنه ای از آن را (که برای Exchange پیکربندی شده است) در این مرحله از روند نصب وارد کنیم.

صفحه ی بعد نیز از شما خواهد خواست تا عضو برنامه ی انتقال تجربه از کاربران به توسعه دهندگان شوید، عضو شدن در آن ضروری نیست اما هرطور که میلتان بخواهد انتخاب کنید. در روند نصب و استفاده تاثیری نخواهد داشت.

منتظر بمانید تا آمادگی سیستم برای شروع نصب بررسی شود.

سپس منتظر بمانید تا نصب تمامی ماژول ها انجام شود، این بخش ممکن است تا حدود ۳۰ دقیقه نیز، بطول انجامد.

گام هفتم اضافه کردن کاربران جدید برای ایمیل

برای اضافه کردن کاربر ابتدا Exchange Management Console را باز کرده، سپس از قسمت چپ، زیر بخش های Recipient Configuration را باز کنید. روی Mailbox کلیک کرده و از بخش سمت راست New Mailbox را کلیک کنید.

وقتی که پنجره اضافه کردن Mailbox جدید گشوده شد، در صفحه اول User Mailbox و در صفحه دوم New User را انتخاب کنید. در صفحه سوم بایستی اطلاعات مربوط به کاربر جدیدتان را وارد کنید، برای مثال در تصویر زیر یک کاربر test ایجاد میکنیم تا در گام آخر نیز برای تست کردن از آن استفاده کنیم. همین طور اینجا باید به یاد داشته باشید، این رمزعبور مربوط به حساب کاربرتان است و ربطی به ویندوز سرور یا پسورد مدیر Exchange Server ندارد.

صفحه بعدی درخواست میکند تا برای این کاربر یک نام مستعار وارد کنید، این نام میتواند هر چیزی باشد ولی بطور پیش فرض بهتر است نام مستعار، همان نام کاربری ورود به سیستم باشد (در اینجا test_user).

صندوق پستی آرشیو (Archive mailbox) گزینه ای است که یک محل آنلاین و خارج از سرور شما فراهم میکند. این امکان برای سرعت بخشیدن به امورات کاربران، افزایش امنیت و… به کار میرود اما شما بعنوان مدیر سرور نیاز دارید تا آن را خریداری یا تهیه نمایید. اگر شما سرویس صندوق پستی آنلاین را ندارید، تیک آن را بردارید. در آخر منتظر ایجاد کاربر بمانید.

ما کاربر دیگری با همین مراحل و با نام کاربری [email protected] برای استفاده در گام آخر (گام نهم – تست) ایجاد کردیم.

گام هشتم فعال سازی ماژول ضد اسپم

بطور پیش فرض عوامل ضد هرزنامه (ضد اسپم) غیر فعال هستند، بنابراین ما باید آنها را فعال کنیم تا به درستی کار کنند. این عوامل می توانند، ایمیل های اسپم را از راه های مختلف مانند آدرس آی پی فرستنده، ایمیل گیرنده، محتوای ایمیل و… شناسایی و مسدود نمایند.

بنابراین ابتدا، Exchange Management Shell را باز کرده و منتظر باشید تا کاملا بارگزاری (لود) شود. سپس این دستورات یک تایپ کنید:

 1. cd ‘C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\v14\Scripts’ (مسیر نصب برنامه)
 2. .\install-AntispamAgents.ps1
 3. Restart-Service MSExchangeTransport

حالا Exchange Management Console را مجددا باز کنید. (یا اگر در حال حاضر باز است را آن را بسته و دوباره باز کنید.) این بار، از سمت چپ و از داخل زیر بخش های Organization configuration گزینه Hub Transport را انتخاب کنید. با نگاه کردن به تب های بخش میانی خواهید دید تب (برگه) ضد هرزنامه پدیدار شده است، پس روی آن کلیک کنید و به شما تمامی عوامل ضد اسپم را نشان خواهد داد. با راست کلیک کردن برروی هرکدام میتوانید آن را مطابق با خواسته های خود ویرایش کنید.

همچنین برای غیرفعال سازی بروزرسانی خودکار عوامل ضد اسپم، به مسیر Server Configuration > Hub Transport رفته و از پنل سمت راست، آن را غیرفعال کنید.

هم اکنون تمامی مراحلی که برای راه اندازی و تنظیم سرور ایمیل نیاز داشتیم، گذارنده شده اند. پس سراغ آخرین مرحله یعنی تست و آزمایش سرور ایمیل میرویم.

گام نهم تست سرور از طریق ایمیل و تقویم

برای دسترسی به رابط کاربری تحت وب کافی است دامنه تعریف شده برای Exchange Server را در مرورگر خود وارد کنید. اگر دامنه سرورشما نامعتبر است، باید توسط آدرس آی پی سرور به طور مستقیم با پروتکل https وارد شوید. به عنوان مثال در اینجا: https://192.168.1.20/owa

با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد حساب کاربری شده و به کاربری دیگر یک ایمیل ارسال کنید. (مثلا ارسال ایمیل از test_user به test_user2)

همچنین میتوان مطابق عکس زیر رویدادها را در تقویم افزود و مشاهده کرد.

با وارد شدن در حساب کاربر دیگر (همان test_user2) مشاهده میشود که ایمیل دریافت شده است.

آموزش در اینجا به پایان میرسد، از اینکه وقت گذاشتید سپاس گزارم و امیدوارم که ما را از نظرات خود دریغ نکنید.


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *