در جلسه ی سوم از سری کارگاه های آموزشی دو هفته یکبار که با موضوع اورکلاک سیستم های کامپیوتری و شکستن کد های هش برگزار شد برنامه هایی برای اورکلاک و شکستن کدهای هش برای دوستان همراه با آموزش انها معرفی شد که در ادامه به معرفی مجدد پرداختیم و شما میتوانید در صورت علاقه مندی اقدام به دانلود بفرمایید.

CPUzو GPUz
برای شناختن جزئیات قطعات کامپیوتری خود همانند پردازنده ی مرکزی و یا پردازنده ی گرافیکی شما CPUz و GPUz بهترین برنامه هایی هستن که اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار شما قرار می دهند. شما میتوانید از لینک زیر اقدام به دانلود برنامه ها بپردازید :

CPUz: https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
GPUz: https://www.techpowerup.com/gpuz

Core Temp
مهم ترین موضوع در اورکلاکینگ مبحث دمای تولید شده از اورکلاک هست که شما باید آن را مهار کنید. اما اولین قدم اطلاع داشتن از دمای قطعات اورکلاک شده در دوره های مختلف هست. در یعضی از سیستم ها نشان دادن دمای قطعات به صورت پیش فرض قرار داده شده است که شما میتوانید در قسمت Bios مشاهده کنید. اما اگر بخواهید از نرم افزار های تحت ویندوز استفاده کنین Core Temp یکی از پرطرفدارین نرم افزار های کنترل دما هست:

Core Temphttp://www.alcpu.com/CoreTemp

Intel(R) Extreme Tuning Utility
حال برای اورکلاک پردازنده ی مرکزی که تراشه های مبتنی Intel هستند دو روش وجود دارد : یکی از طریق Bios و دیگری از طریق Intel(R) Extreme Tuning Utility که نرم افزار تحت ویندوز هست استفاده میکنیم که موارد مختلفی را شامل می شود و اورکلاکر های معروف از این نرم افزار جامع استفاده میکنند:

Intel(R) Extreme Tuning Utilityhttps://downloadcenter.intel.com/download/24075/Intel-Extreme-Tuning-Utility-Intel-XTU-

Cinbench , Prime95
مبحث بعدی که یکی از پایه های اصلی اورکلاک را تشکیل می دهد موضوع بنچمارک گیری است. دو نوع بنچمارک گیری داریم، یکی برای رتبه گیری که تاثیر اورکلاک را بر ما نشان می دهد که ایا سیستم ما نسبت به حالت پایه و رفرنس خود تاثیر رو به بالایی داشته و یا نداشته و نوع دیگری از بنچمارک گیری تست پایداری است. تست پایداری برای این انجام میشود که ایا اورکلاک بر روی سیستم ما تاثیر منفی داشته و یا خیر. تاثیر منفی به این معنی است که اورکلاک باعث خرابی و یا هنگ کردن قطعات و سیستم ما شود پس به وسیله ی تست پایداری ما از این مشکلات آگاه شده و بلافاصله عمل اورکلاک را قطع میکنیم. بهترین نرم افزار برای بنچمارک گیری و رتبه بندی Cinbench است که به رابط کاربری اسانی دارد و قطعه اورکلاک شده را با هم رده های خود مقایسه و به شما نتیجه را گزارش میدهد.برای تست پایداری نرم افزار Prime95 یکی از نرم افزار های کابردی در این بخش هست که با انجام عملیات مختلف بر روی قطعات شما از صحت سالم بودن آن مطئن می شوید:

Cinbench: https://www.maxon.net/en/products/cinebench
Prime95:https://www.mersenne.org/download

MSI Afterburner
حال برای اورکلاک پردازنده ی گرافیکی شما از نرم افزار MSI Afterburner استفاده خواهیم کرد. این نرم افزار با گزینه های فراوانی که دارد از تغییر ولتاژ تا GPU Clock و Memory Clock می توانید کارت گرافیک خود را به صورت بهینه اورکلاک کنید :

MSI Afterburner:https://www.msi.com/page/afterburner

MSI Kombustor
برای تست پایداری و بنچمارک گیری کارت گرافیک از نرم افزار های MSI Kombustor و ۳D Mark استفاده میکنیم که هردو گزینه های زیادی بر بنچمارک گیری های مختلف ارائه می کنند:

MSI Kombustor: https://www.msi.com/page/afterburner
۳D Mark: https://www.3dmark.com/

برای مشاهده اورکلاک، ویدیویی در این باره ترتیب داده و در کانال آپارات انجمن علمی قرار داده شده است. از طریق لینک زیر میتوانید مشاهده فرمایید:

https://www.aparat.com/v/cVt09


محمد فرهودی کیا

دانشجوی نرم افزار دانشگاه صنعتی ارومیه هستم ... در حوزه ی سخت افزار و مهندسی معکوس فعالیت می کنم. ایمیل : [email protected]

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *