در قسمت اول با مباحث اولیه ی اورکلاکینگ آشنا شدیم و دونستیم که منظور از اورکلاک چیست و آیا هر سیستمی را میشه اورکلاک کرد یا نه.در این قسمت قصد داریم مباحث رو گسترش دهیم و تخصصی تر به موضوع نگاه کنیم و قدم اول برای آشنا شدن با سیستم خودمون را برمیداریم.

سیستم خود را بشناسید
برای هر کاری ابتدا باید آشنایی کامل به اون کار رو داشته باشین ولی قبل از اون باید اشنایی کامل از خود داشته باشین. در اورکلاکینگ نیز باید ابتدا سیستم خود را کامل بشناسید، باید محدودیت های سیستم خود را کامل بدونید چون در غیر اینصورت سیستمی برای اورکلاکینگ نخواهید داشت!!!
همانطور که در قسمت قبل گفته شد هر سیستم را نمیشه اورکلاک کرد. یعنی هر سیستمی محدودیتی دارد این محدودیت ممکنه که از طرف سازنده ی قطعه اعمال شده است یا از نظر ساختاری محدود شده است.پس سیستم خود را بشناسید در غیر اینصورت سیستمی برای اورکلاک نخواهید داشت.

    پس بیاین اول یه برنامه بریزیم، در این مدت که با هم هستیم ابتدا از اورکلاک cpu شروع کرده و بعد به قطعات دیگه می پردازیم.
    پردازنده ی مورد بحث ما پردازنده های شرکت اینتل هستش. درادامه به پردازنده های سری AMD خواهیم پرداخت

چگونه مشحصات CPU خود را بشناسیم؟
برای شناختن اطلاعات کامل CPU خود بهترین برنامه، برنامه ی CPU z هستش. این نرم افزار اطلاعات کامل و خوبی از اطلاعات پردازنده ی شما به شما تحویل میده.البته میتونین نام پردازنده ی خود در گوگل نوشته و بعد مشحصاتش رو کامل ببینین. برای شروع از یک مثال شروع می کنیم، پردازنده ی زیر مربوط به Core i7 7700hq هستش. بیاین تمامی بخش های برنامه رو مورد بررسی قرار بدیم سپس به صورت تخصصی بخش های مختلفشو مورد بررسی قرار می دهیم.

همانطور که مشاهده می کنین پردازنده ی ما Core i7 7700hq هستش. همینجا یک ترمز می کنیم!!! منظور از HQ چیست ؟ برای شناخت اولیه ی پسوند های پردازنده به لیست زیر نگاهی بندازید :
C : پردازنده ی دسکتاپ بر پایه ی پکیج LGA 1150 با کارت گرافیکی با performance بالا
K : آنلاک شده
H : کارت گرافیکی با performance بالا
M : موبایل
Q : چهار هسته ای
R : پردازنده ی دسکتاپ بر پایه ی پکیج BGA 1364 (موبایل) با کارت گرافیکی با performance بالا
S : کارایی بهینه شده
T : مصرف برق بهینه شده
U : مصرف برق فوق العاده پایین
X : مدل های فوق العاده یا خاص
Y : مصرف برق خیلی پایین

پسوند پردازنده ی ما HQ هستش که بدین معنی است که دارای چهار هسته و کارت گرافیکی با performance بالاست. اما همانطور که مشاهده می کنین سری پسوند های K آنلاک شده اند یعنی از طرف سازنده هیچ گونه محدودیتی برای اورکلاک اعمال نشده. و در اغلب موارد و شاید هم همیشه برای اورکلاک ها حرفه ای و سنگین از این سری پردازنده ها استفاده می شود. ولی ایا این به این معنی است که پردازنده با پسوند های دیگر را نمیشه اورکلاک کرد ؟ در جواب باید بگویم بعضی مواقع این جمله درست است، بعضی مواقع درست نیست. مثلا سری پردازنده های با پسوند U,T,Y,S اصلا مناسب اورکلاک نیستند به دلیل طراحی و معماریشون و چون برق خیلی کمی مصرف می کنند فشار اوردن به چنین پردازنده هایی احتمال خسارت زدن رو داره ولی پردازنده های HQ قابل اورکلاک هستند. ما قرار نیست اورکلاک سنگین انجام بدیم و قراره یکم عملکرد سیستممون رو به طور چشمگیری افزایش بدیم پس از نظر فنی مشکلی نداره اگر بعضی از پردازنده های با پسوندهای دیگر را اورکلاک کنیم.

قسمت بعدی Code Name هستش که اینجا شما با نام Kaby Lake مشاهده می کنین. اما منظور از Kaby Lake چیست و آیا لازمه که معماری پردازنده ی خود را بشناسیم؟
در جواب به این سؤال، در ابتدا باید بدانیم که توجه به معماری در کنار اسم رمز پردازنده می‌تواند کاملاً مشخصات سخت‌افزاری آن را با کاملترین جزئیات در اختیار شما بگذارد و شما بدانید که پردازنده‌تان دقیقا با چه تکنولوژی ساخت و برای چه کاربردی تولید شده، چقدر توان مصرف می‌کند، FSB آن چقدر است و خیلی اطلاعات دیگر! با استفاده از این اطلاعات، می‌تونید به خوبی، پردازنده‌ها را با دقیق‌ترین دقت ممکن اورکلاک کنید.
همه ی پردازنده های شرکت اینتل بر اساس معماری های خاص خود ساخته شده اند قدرت ، که در هر نسل یکی از این معماری ها معرفی شده است :

Enhanced Pentium M based
Core Duo
Core Solo

۶۴bit Core microarchitecture-based
Core 2 Solo
Core 2 Duo
Core 2 Quad
Core 2 Extreme

Nehalem microarchitecture-based
Core i3
Core i5
Core i7

Sandy Bridge (2nd gen) microarchitecture-based
Core i3
Core i5
Core i7

Ivy Bridge (3rd gen) microarchitecture-based
Core i3
Core i5
Core i7

Haswell (4th gen) microarchitecture-based
Core i3
Core i5
Core i7

Broadwell (5th gen) microarchitecture-based
Core i3
Core i5
Core i7
Core M

Skylake (6th gen) microarchitecture
Core i3
Core i5
Core i7
Kaby Lake (7th gen) microarchitecture

که در قسمت بعد به معرفی معماری های پردازنده ها می پردازیم.


محمد فرهودی کیا

دانشجوی نرم افزار دانشگاه صنعتی ارومیه هستم ... در حوزه ی سخت افزار و مهندسی معکوس فعالیت می کنم. ایمیل : [email protected]

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *